Anasayfa İslam Hakkında Sorular ve Cevaplar Kavramlar VELİLERİN DİLİNDEN M... HAKİKATLER İletişim Language
Hacet Namazı Kılındığında Mürşit Görülmediğinde Ne yapmalıyız?
Anasayfa » Hacet Namazı Kılındığında Mürşit Görülmediğinde Ne yapmalıyız? ---

 

 Hacet  Namazı kılmadan önce mutlaka kalben bize emanet verilen Ruhu Allah'a ulaştırmayı dilemeliyiz.

Mürşidimizi görebilmemiz için huşuya ulaşmamız gerekmektedir. Huşuya ulaştığımızda Allah bizlere mutlaka Mürşidimizi göstereceğini söylüyor.

 O kişinin kalbine giren nurların o kişide huşû oluşturması gerekir. Hadid Suresinin 16. âyet-i kerimesinde Allahû Tealâ diyor ki:

-57/HADÎD-16: E lem ye’ni lillezîne âmenû en tahşea kulûbuhum li zikrillâhi ve mâ nezele minel hakkı ve lâ yekûnû kellezîne ûtûl kitâbe min kablu fe tâle aleyhimul emedu fe kaset kulûbuhum, ve kesîrun minhum fâsikûn(fâsikûne).
Allah’ın zikri ile ve Hakk’tan inen şeyle (Allah’ın nurları ile), âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) kalplerinin huşû duyma zamanı gelmedi mi? Kendilerine daha önce kitap verilip de böylece üzerinden uzun zaman geçince, artık (zikri unuttukları için) kalpleri katılaşan kimseler gibi olmasınlar. Onlardan çoğu fasıklardır.

“O kişinin kalbinde Allah’ın zikriyle ve bu zikrin Hakk’tan indirdiği şeyle (nurla) huşû oluşturması vakti gelmedi mi?” diyor. O kişinin kalbinde %2 nur oluştuğu zaman huşû da oluşmuştur. Önemli mi? Huşû oluşması çok önemli. Çünkü konumuz olan mürşide ulaşabilmek şu Kur’ân’da mevcut olduğu halde, İslâm’da unutulmuştur. Gününüzde insanlar mürşid olmasa da olur diye düşünmektedirler.

Allah'tan mürşidini sormak üzere kılındığında, Allah kişiye mutlaka mürşidini gösterir. Eğer aklında 2 tane, 3 tane mürşid varsa kişi; “Acaba bunlardan hangisine gitmem doğru olur?” diye düşünüyorsa, o zaman Allahû Tealâ üçünü de gösterecek ve üçünden hangisini tercih etmesi gerektiğini son derece açık bir biçimde, yanılması mümkün olmayan bir standartta o kişiye gösterecektir. Çünkü Allahû Tealâ herkese onların seviyesine göre rüya gösterir.

Hacet namazının sonucu rüyayı görmektir. O rüyada, kişinin seviyesi neyse onun anlayabileceği standartta Allahû Tealâ mutlaka hacet namazını kılıp Allah'tan mürşid isteyen kişiye mürşidini gösterecektir. Birkaç kişi gösteriyorsa onlardan hangisinin o kişinin mürşidi olduğu açık ve kesin bir şekilde Allahû Tealâ tarafından ortaya konur.

Kişi başka bir mürşide değil, kendi mürşidine gitmelidir. Allah’ın kader olarak kendisine takdir ettiği, uygun gördüğü, onun sıfatlarına, sahip olduğu vasıflara en uygun olan mürşide gösterir. O kişi için hangi tarikat uygundur? O kişi için o tarikattan hangi mürşid uygundur? Bunları hiçbirimiz bilemeyiz. Aslında Allahû Tealâ tarafından seçim hakkı bize verilmemiştir.

Öyleyse Allahû Tealâ mürşidin Allah'tan sorulmasını emrediyor. Hacet namazı kılınmalıdır ki Sahte insanlara gitmeyelim.

Hacet Namazı kıldığımızda eğer Mürşidimizi görmediysek huşuya ulaşabilmemiz için Bakara-45 Ayeti kerimede sabırla görene kadar devam etmemiz gerekiyor ki, Allah bizim samimi olduğumuzu Ve Ruhumuzu gerçekten Allah'a ulaştırmayı dilediğimizi Allah'a ispat etmeliyiz. Mürşdimizi gördüğümüzde emin değilsek sağlaması ise Hacet Namazına devam etmek ve göreceğiz ki  Allah aynı kişiyi bize gösterecektir. Bunun nedeni ise Mürşidi Allah seçmiştir ve bizim için tayin ettiği mürşid bellidir. Mürşidimizin kim olduğu önceden belirlenmiştir bizler değiştiremeyiz veya kendi aklımıza göre beğendimiz bir mürşide tabii olamayız bu hak mürşid olsa bile. 

Allah'ın bizim için Tayin ettiği mürşide, Ruhumuzu Allah'a ulaştırmayı kalben dileyerek Hacet Namazı kılıp bulmalıyız ve tabi olmalıyız.

Arayan Mevlasını Bulur.

 

 

 

Anasayfa » Hacet Namazı Kılındığında Mürşit Görülmediğinde Ne yapmalıyız?

 
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this